Zajímavosti na území lesní správy

Území lesní správy zahrnuje velmi rozmanité prostředí a podmínky pro hospodaření. Lesní porosty se nachází jak v blízkosti velkých městských aglomerací jako je Zlín a Vsetín, tak i v značně odlehlých oblastech bez významného civilizačního vlivu. Lze bez nadsázky konstatovat, že celá oblast lesní správy je v průběhu celého roku turisticky a rekreačně velmi vyhledávanou destinací.

altán PR Razula

Na území lesní správy se nachází na významné ploše oblast CHKO Beskydy, Přírodní oblast Hostýnské vrchy, dále pak celá řada evropsky významných lokalit, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace a přírodní památky a ptačí oblasti. Mezi všeobecně známé patří především NPR Razula.

V rámci programu 2000 a 2020 byla na lesní správě vybudována celá řada zařízení sloužících veřejnosti při pobytu v lesních porostech. Kromě množství studánek, odpočívadel s altány, krytých posezení nebo jen laviček, je nutné také zmínit Lesní vyhlídkovou věž Miloňová nad Velkými Karlovicemi a rekonstruované pietní místo u hrobky rodiny Reichů s posezením a vyhlídkou do údolí Velkých Karlovic. V roce 2017 byla realizována Ptačí vyhlídka v bezprostřední blízkosti hradu Lukov, která bude sloužit jako místo pro výhled do okolí i jako pozorovatelna ptactva žijícího v okolních lesích.

Pozoruhodné jsou rovněž vodní nádrže v lokalitách Trubiska, Sedlo, Velká Hanzlůvka, Držková – Hutě, Vlčková – Kameňák či Zbožensko u Zlína.

V rámci dalších zajímavostí, památek a pamětihodností v regionu lesní správy je možné navštívít především město Zlín s baťovskou architekturou, zoologickou zahrada Zlín-Lešná, hrad Lukov u Zlína, město Kroměříž s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou a Květnou zahradou, poutní místo Svatý Hostýn, zámky Bystřice pod Hostýnem, Vsetín, Valašské Meziříčí a celou řadu dalších lokalit, (některé podrobněji viz níže).

Rybník Sedlo

Lesní rybník situovaný do klidové oblasti, mimo hlavní turistické trasy. Odtud lze pokračovat dále východním směrem k horské chatě Vsacký Cáb (1 km) a dále po hlavním hřebenu Vsetínských vrchů.

Více informací….

Retenční nádrž Trubiska

Dvě obtočné retenční nádrže se sypanou hliněnou hrází, které byly obnoveny po povodních r. 1997. Součástí stavby je i krytá dřevěná lavice sloužící k odpočinku návštěvníků.

Více informací…

Vysoká

Nejvyšší hora Vsetínských vrchů (1024 m n. m.). Za krásného počasí a čistého nebe je z vrcholu Vysoké vidět až na Malou Fatru a Vysoké Tatry. Pohledem na sever můžeme obhlédnout údolí Rožnovské Bečvy, která pod Vysokou pramení, až po Rožnov pod Radhoštěm. Z Vysoké dále můžeme pokračovat na Třeštík a navštívit zde Súkenickou rozhlednu, anebo se můžeme vrátit zpět do údolí Velká Hanzlůvka, kde si můžeme odpočinout v altánku u Laďova pramene a retenční nádrže.

Více informací….

Rozhledna Miloňová

Na vrchu Miloňová stojí nová rozhledna. Dřevěná věž o výšce 24 metrů stojí na kamenné podestě. Vyhlídková plošina umístěná 20 metrů nad okolním terénem umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny.

K rozhledně můžete dojít například po zeleném turistickém okruhu, který začíná v údolí Léskové.

Rozhledna Vartovna

Rozhledna na vrcholu Vartovna 635 metrů nad mořem. Měří 37 metrů.

Naučná stezka Okolím Vsetína

Stezka představuje přírodní zajímavosti mezi Vsetínem a Jasenicí. Vede uzemím LS Vsetín.

Více informací….